T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADANA / SARIÇAM - Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi

Haberler

Nis

EBA TV MERAK EDİLENLERİ

EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak?

3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

Hangi kanallar olacak?
EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?
Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

 

Öğrenciler gün boyu TV başında mı olacaklar?
Öğrenciler EBA TV'den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edeceklerdir. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecektir.

EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı?
Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilir.

Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

Dersi hangi öğretmenler anlatıyor?
Millî Eğitim Bakanlığı'nın seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.

TRT EBA TV FREKANS BİLGİLERİ - AYARLARI

HD Alış Bilgileri

Polarizasyon: yatay (H)

Alış frekansı: 12.084 MHz

FEC: 2/3

Sembol oranı: 13.750

SD Alış Bilgileri

FEC: ¾

Sembol oranı: 30.000

Polarizasyon: dikey (V)

Alış frekansı: 11.916 MHz

TRT EBA TV İlkokul: TÜRKSAT KabloTV - 932. kanal
TRT EBA TV Ortaokul: TÜRKSAT KabloTV - 933. kanal
TRT EBA TV Lİse : TÜRKSAT KabloTV - 934. Kanal
TRT EBA TV İlkokul HD: TÜRKSAT KabloTV - 465. kanal
TRT EBA TV Ortaokul HD: TÜRKSAT KabloTV - 466. kanal
TRT EBA TV Lİse HD: TÜRKSAT KabloTV - 467. Kanal

 

Nis

Çin Halk Cumhuriyeti Wuhan eyaletinde ortaya çıkan yeni bir alt tipe bağlı Coronavirus hastalığının (COVID-19) çeşitli ülkelerde görülmeye başlandığı bilinmektedir. Ülkemizde de bu hastalığa yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır. Bu tedbirler kapsamında illerde çok sayıda faaliyet yürütülmektedir. Bulaşma, Hastalık esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme,hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya göz mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaşmaktadır. Asemptomatik kişilerin solunum yolu salgılarında virus tespit edilebilmekte, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır. Çin'deki olguların epidemiyolojik özellikleri incelendiğinde ortalama inkübasyon süresinin 5-6gün (2-14 gün) olduğu bazı vakalarda 14 güne kadar uzayabileceği gözlenmiştir. Coronaviruslar genel olarak dış ortama çok dayanıklı olmayan virüslerdir. Ortamın nem ve sıcaklığına, dışarı atıldığı organik maddenin miktarı, kontamine ettiği yüzeyin dokusu gibi faktörlere göre değişen bir dayanma süresi söz konusudur. Genel olarak cansız yüzeylerde birkaç saat içerisinde aktivitesini kaybettiği kabul edilmektedir. Cansız yüzeylerdeki aktivite süresi yorumlanırken bulaşta sadece virüsün aktivitesinin devam etmesi değil,temasın süreside önemli olduğu unutulmamalıdır. COVID-19 ile ilgili en önemli faaliyetlerden biride gerekli koruyucu önlemleri almaktır. Genel ve Kişisel hijyene dikkat edilmesi, genel veya kişisel kullanım alanlarında dezenfeksiyon işlemleri uygulanması gerektiğinde, Sağlık Bakanlığından izinli yetkili ve ruhsatlı firmalar ve Ruhsatlı biyosidal ürünler ile dezenfeksiyon işleminin yapılması gerekmektedir

Ock

17.01.2020 tarihinde okulumuz 1. Dönemi tamamlayıp ara karnelerini öğrenclerine teslim edecektir. Tüm öğrencilerimiz sivil olmamakla birlikte okul kıyafetleriyle ve ilk zil çalış saatinde yani 8.30'de okulumuzda bulunmalıdırlar.

Ara

BAHTİYAR VAHABZADE SBL 2019-2020 ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM 2.ORTAK SINAV TARİHLERİ

Ara

25.12.2019 Tarihinde Okullar Valilik Kararıyla Tatil Edilmiştir.

Ara

Sarıçam İlçe Sağlık Müdürlüğünden psikolog Kazım TEKEREK ve ebe Ayşe DOĞAN okulmuzu ziyaret ederek öğrencilerimize ergenlikte yaşanan psikososyal değişimler , madde bağımlılığı , hayır diyebilme becerisi , kişisel temizlik ve hijyen hakkında bilgiler verdi. Okulumuz müdürü  Ali Rıza DİKMEN , öğretmenlerimiz ve hazırlık sınıfı öğrencilerimizle dinlediğimiz bu bilgilendirme için Sarıçam İlçe Sağlık Müdürlüğüne teşekkürlerimizi sunarız.

Ara

Toplum Gönüllüleri Kulübü tarafından gerçekleştirilen bu etkinlikte Hocallı Türk Kadınlar Birliği Ortaokulu için Kulüb başkanı öğretmenimiz Şenol ÜNALDI ve Öğrencilerimizden Deniz HÜKÜMDAR , Merve KANTAR, Sevcan ÖVEÇ, Berfin ŞİMŞEK  750'ye yakın kitap topladı. Okul idaresininde verdiği desteklerle yerine ulaşan yardımlaşma isteğimiz basında da yerini buldu. 

Ara

Toplum Gönüllüleri Kulübü tarafından gerçekleştirilen bu etkinlikte Hocallı Türk Kadınlar Birliği Ortaokulu için Kulüb başkanı öğretmenimiz Şenol ÜNALDI ile öğrenciler 750'ye yakın kitap topladı. Bu kitapları müdürümüz Ali Rıza DİKMEN ve öğretmenimiz Şenol ÜNALDI önderliğinde öğrencilerimizle birlikikte gerekli yerlere ulaştırdık.

Ara

Okulumuzun öğretmenler odasının eskiyen sandalyeleri yenisiyle değiştirilip gerekli düzene sokuldu.

Ara

12.12.2019 tarihinde düzenlenen Gelecek Uzayda Bilim Söyleşisi'ne danışman öğretmenimiz Hande EYÜPOĞLU rehberliğinde öğrencilerimizle katıldık.

Ara

10.12.2019 tarihinde Sarıçam Hocallı Türk Kadınlar Birliği İlköğretim okulunda öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere destek için yapılan kermes etkinliğimiz bugün güzel sonuçlarla yüzümüzü güldürdü.Toplanan destek  müdürümüz Ali Rıza DİKMEN, kulüp danışman öğretmeni Selma GÖKALP ve emeği geçen öğrencilerimizle ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştı.

Ara

Okulumuzun masa tenisi takımı beden eğitimi öğretmenimiz Duran Ali ÖZASLAN önderliğinde Fatih Terim Anadolu Lisesini setlerde 3-0 yenerek galibiyeti hak etmiştir.

Ara

Okulumuz Genç Liderler Kulubü Sarıçam Hocallı Türk Kadınlar Birliği İlköğretim okulunda öğrenim gören ihtiyaç sahini öğrencilere kışlık kıyafet yardımı yapmak üzere okul müdürümüz Ali Rıza DİKMEN'in olur ve desteğiyle kermes etkinliği düzenlenmiştir. Başta kulüp danışman öğretmeni Selma GÖKALP olmak üzere emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Ara

Müdürümüz Ali Rıza DİKMENİN ve Okul Aile Başkanlığımızın el ele vererek oluşturduğu SBL BEST etkinliğinden kesitler "Çukurova Barış Gazetesi" nin sayfalarında yerini aldı.

Ara

05.12.2019 tarihinde Beden Eğitimi Öğretmenimiz Duran Ali ÖZASLAN'ın önderliğinde basketbol takımımız Adana Fen Lisesi basketbol takımını hazırlık maçında 55-52 yendi.